Novotná Jolana

Jak dlouho se pohybujete jako trenér/instruktor v oboru fitness & wellness a co Vás k této činnosti přivedlo?

V této oblasti jako instruktorka se realizuji od roku 1985. Závodně jsem tančila standartní
tance, a proto jsem zpočátku byla nadšená spojením pohybu s hudbou a mohla využít svůj pohybový talent a kreativitu při vymýšlení choreografií. Po ochrnutí v roce 2005 jsem se plně začala věnovat Pilates, který mě vrátil do života. Stal se mojí vášní. Nesmírně mě baví práce s tělem, pozorovat účinky, cítit jak je to v těle pospojované, jak spolu svaly komunikují a pomáhají si, a když ne tak s nadšením hledám důvod, kde se stala chyba. 

Jaké školení (rekvalifikace, semináře, pohybový koncept) nejvíce ovlivnilo Váš profesní vývoj?

Helena Jarkovská – ta mě uvedla do jazzgymnastiky a poté do aerobiku.

Daniel Müller a jeho pojetí Pilates ve mně probudil vášeň ke zkoumání těla, ukázal mi logiku svalových řetězení. Jeho způsob výuky je pro mě stále inspirující.

Renata Skálová Sahani – Škola pánevního dna metoda 3x3 znamená pro mě jít v těle ještě hlouběji, dostat se k jádru – pochopit funkci svalů, umět svaly nacítit a tím je rozvíjet, poznat zda a kdy potřebuju posilovat nebo relaxovat. Rozšířila mi vědomí o psychosomatickou rovinu, že sval není jen mechanická součástka v našem těle, ale že sval cítí, a že stres každý sval ovlivňuje a jak i s takovými stavy pracovat.

Denisa Říha Palečková a Richard Vojík – Léčení jizev, Léčení traumatu – další aspekt k uzdravení těla, jak a proč vracet jizvám flexibilitu. Uvědomění, že i jizva na prstě u ruky může ovlivnit bolest v koleni, či jiné obtíže. Opět v rovině fyzické – svalové, tak i rovině psychosomatické.

Jaká je Vaše specializace?

Specializuji se na hluboký stabilizační systém (HSS) těla, jsem odbornicí na funkci pánevního dna a bránice. Pracuji s tělem jak na svalové úrovni, tak i na úrovni psychosomatické.

Máte své centrum, nebo pracujete „na volné noze“?

Pracuji na volné noze, vedu pravidelné lekce Rehabilitačního Pilates v Hradci Králové a Novém Bydžově. Několikrát do roka po celé republice vedu kurzy Pánevního dna, kurzy Cvičení pro mě – Jak a proč cvičit Pilates. Dělám přednášky na téma práce s tělem. Učím ve Škole pánevního dna HSS a Pilates.

Využíváte mezioborovou spolupráci? (s lékaři, nutričními specialisty apod.)

Spolupracuji s rehabilitačními centry v Hradci Králové a Novém Bydžově, s klinikou pracovního lékařství v Hradci Králové, s maséry, kosmetičkami,

Jaká je Vaše klientela, kdo Vás hlavně navštěvuje a o koho jste schopni se postarat?

Chodí ke mně klienti, kteří mají zájem své tělo uzdravovat ne jen se dočasně zbavovat obtíží. Kteří jsou ochotni vnímat své svaly. Mají respekt ke svému tělu a odvahu změnit své zajeté pohybové stereotypy. Jsem schopna se postarat o klienty s různými pohybovými obtížemi či jinými tělesnými nepohodlnostmi především spojenými s hlubokým stabilizačním systémem těla. Prohlubuju vědomí těla po fyzické i psychosomatické stránce.

Získala jste certifikaci “pohybový specialista”. Co to pro Vás a Vaši činnost znamená?

Ocenění si cením, cítím to jako projev uznání mé letité práce s těly mých klientů, uznání mého neustálého dovzdělávání a rozšiřování svých obzorů v oblasti práce s tělem. Tohoto mého ocenění si cení i mí klienti, jen mají strach, že zdražím :)

Máte nějaké další cíle a vize ve své praxi?

Mým neustálým cílem je, aby lidé víc cítili své tělo, vnímali své tělo, cítili živost, šťavnatost, radost v těle. Protože jen takový sval, ve kterém probudí cítění je připraven ke změně, ke komunikaci a spolupráci. Svaly nejsou jen mechanické součástky v našem těle, ale jsou to živé části, které potřebují více pozornosti. Moje motto: Mám se skvěle ve svém těle.

Město: Nový Bydžov

Kvalifikace IQ pohyb

Ostatní kvalifikace

2012 - Smart Fitness Academy - 1. kongres funkčního pohybu
2012 - Pilates Clinic Academy - Footwork
2012 - Pilates Clinic Academy - Pánevní dno
2012 - Smart Fitness Acadeym - Držení těla - horní končetina
2012 - Smart Fitness Academy - Držení těla - dolní končetina
2014 - EASE (Evropská akademie somatického vzdělávání) - Vaginální mapování
2014 - EASE - Léčení jizev
2013 - 2014 - Škola pánevního dna - Certifikace lektorky
2014 - Rozeta - Hlas a dech

Kontakt

jol.novotna@live.com

Certifikovaní pohyboví specialisté
Aerobic
SK Pohoda
Certifikovaná pohybová centra